Marketing kontra Chemia: Co tak naprawdę wlewasz do silnika?

Większość kierowców i mechaników bierze płukankę po marce albo po obietnicy z etykiety. „Regeneruje”. „Czyści w 5 minut”. „Bezpieczna”. Etykieta to marketing. To, czy płyn faktycznie coś rozpuści i czy nie narobi szkód, widać dopiero w karcie charakterystyki (SDS) - dokumencie, który producent musi wystawić i w którym musi wykazać większość tego, co siedzi w środku.
Odłożyliśmy slogany na bok i rozebraliśmy na czynniki pierwsze składy 9 popularnych płukanek. Po co? Bo to nie są takie same produkty. Jedne opierają się na mocnym rozpuszczalniku aromatycznym, inne na oleju bazowym z detergentami, i od tego zależy, jak mocno myją, jak szybko znikają z układu i jak traktują uszczelki. Karta SDS pokazuje skład i zagrożenia, a to, jak płukanka zadziała w konkretnym silniku, zależy też od jego stanu i sposobu użycia.
Zanim zjedziesz do tabeli, trzy rzeczy oddzielają płukankę budżetową od realnego narzędzia serwisowego:
Solwencja (rozpuszczanie) vs detergencja (mycie). Większość tanich płukanek to „boostery detergentowe” - działają jak mydło, zmywają szlam. Bezpieczne, ale bezsilne wobec twardego nagaru, który zakleja pierścienie w TSI/TFSI czy Dieslach. Prawdziwe, serwisowe płukanki mają w środku aktywne solwenty o dużej sile rozpuszczania (frakcje aromatyczne albo inne rozpuszczalniki o wysokim KB), które penetrują, zmiękczają i rozpuszczają twarde osady. W przemyśle mierzy się to parametrem KB (Kauri-Butanol wg normy ASTM D1133). Dowiesz się, który produkt ma niskie KB (działa powierzchniowo), a który wysokie (poradzi sobie z trudniejszymi osadami).
Lotność i odparowanie - parametr, o którym się nie mówi. Tanie płukanki oparte na ciężkich olejach prawie nie odparowują. Część zostaje w układzie (objętość niepompowalna) i miesza się z nowym olejem, przesuwając punkt startu: rozcieńczenie i zmieniony bilans dodatków. Lotność decyduje, czy po spuszczeniu oleju składniki płukanki schodzą poniżej progu istotności dla świeżej oliwy, czy zostają w niej jako realna domieszka. Po ludzku: albo znikają z układu i świeży olej startuje czysty, albo zostają i pracują razem z nim aż do następnej wymiany.
Chemia uszczelek - niszczenie czy regeneracja? Czy silny rozpuszczalnik musi suszyć gumę? Nie musi, jeśli w formule siedzą estry albo inne komponenty kondycjonujące. Pokażemy, które produkty są ryzykowne (wysuszają gumę), a które mają składniki uelastyczniające. W teście takim jak ASTM D471 sprawdza się, czy płyn utwardza gumę, czy daje jej kontrolowane, pożądane spęcznienie.
📏 Inżynieryjny Niezbędnik: Jak to się mierzy w laboratorium?
Kiedy w opisach piszemy o „sile” albo „bezpieczeństwie”, nie machamy rękami. Chodzi o zjawiska, które w petrochemii mierzy się konkretnymi normami:
Siła rozpuszczania (solwencja): parametr KB (Kauri-Butanol) wg normy ASTM D1133. To on rozstrzyga, czy płyn tylko moczy nagar, czy go kruszy.
Lotność i odparowanie: testy parowania (jako punkt odniesienia bierze się np. NOACK dla olejów wg ASTM D5800). Mówią, ile chemii zostaje w silniku po zgaszeniu i zlaniu oleju.
Bezpieczeństwo uszczelek: testy kompatybilności elastomerów wg ASTM D471. Sprawdzają, czy guma po kąpieli puchnie (uszczelnia), czy kurczy się i parcieje (koniec).
Ochrona przed zatarciem (EP/AW): maszyny tarciowe, np. test 4-kulowy wg ASTM D4172 lub ASTM D2783. Pokazują, czy po zerwaniu filmu olejowego metal trze o metal, czy chroni go warstwa chemiczna.
Poniżej rozkład kluczowych składników dla 9 produktów. Nie zgaduj, sprawdź chemię.
🧪 MIT: „To tylko rozpuszczalnik” - Jak czytać chemię i nie zwariować?
Przy czytaniu kart charakterystyki łatwo wpaść w panikę na widok groźnej nazwy. Ludzie pytają: „Czy ten produkt jest bezpieczny, skoro widzę w składzie Toluen?” albo „Czy ta płukanka nie zniszczy silnika, skoro ma Kwas Benzenosulfonowy?”.
Wyjaśnijmy to raz: z punktu widzenia chemii prawie każda płukanka jest jakąś formą rozpuszczalnika.
Czy to Liqui Moly, Mannol, TEC 2000 czy K2 - każdy z nich ma w sobie substancje, które mają rozpuścić inne substancje. Cała różnica to: co rozpuszczamy, czym i co się przy tym dzieje z uszczelkami.
Nie bój się nazw. Zobacz, co robią:
Widzisz „Kwas” - to znaczy żrący? (np. Liqui Moly, Mannol): w kartach często stoi Kwas benzenosulfonowy. Brzmi groźnie. W tych formułach występuje jako sole wapnia, nadbazowane sulfoniany. To zwykły detergent, motoryzacyjne mydełko. Jego robota to zmyć szlam.
Jedno zastrzeżenie: te sole myją, ale nie natłuszczają. Jeśli taka chemia jest nielotna (zostaje w oleju) i nie wspiera jej żaden ester, z czasem może sprzyjać wysuszaniu i twardnieniu starszych uszczelek, zamiast je konserwować.
Widzisz „Frakcje aromatyczne” (np. TEC 2000): to mocniejsze rozpuszczalniki niż proste frakcje alifatyczne. Lepiej biorą się za laki i część osadów. Ich robota to solwencja: spenetrować, zmiękczyć i rozpuścić lakier oraz nagar, żeby dało się je usunąć.
Stosuje się je właśnie dlatego, że podnoszą solwencję względem frakcji alifatycznych. W parze z pakietem ochronnym (dodatki smarne, komponenty polarne) dają mieszankę agresywną dla brudu, a łagodną dla metalu i gumy.
Widzisz „Destylaty ropy naftowej” albo „Naftę” (np. K2, Valvoline, Kleen-Flo, Forte): sporo producentów stoi na prostych frakcjach ropopochodnych. One też rozpuszczają, ale mają dużo prostszą strukturę. Rozcieńczają stary olej i myją podstawowo. Brakuje im siły przebicia mocnych aromatów i systemów ochrony, jakie znajdziesz w klasie premium.
Płukanka to hybryda. Najprościej myśleć o niej jak o zestawie narzędzi:
Część składników to „mydełko” (detergenty) - na miękki brud.
Część to „rozpuszczalnik” (solwenty aromatyczne) - na twardy nagar.
Część to „odżywka” (estry i dodatki smarne) - na ochronę gumy i metalu.
Najważniejsze pytanie: co dzieje się PO płukaniu? Zamiast bać się słowa „rozpuszczalnik”, spójrz na fizykę płynu. Jedne środki (ciężkie oleje i detergenty) są nielotne - zostają w silniku i mieszają się z nowym olejem, zmieniając jego parametry. Inne, jak TEC 2000, są wysokolotne. Po zrobieniu roboty część składników o wyższej lotności łatwiej opuszcza układ (parowanie, odma), więc mniejsze ryzyko, że ciężkie resztki zostaną w środku i rozcieńczą świeży olej.
| Marka / Produkt | Technologia Bazy (Co jest nośnikiem?) | Siła Solwencji (KB) (Laki + Twardy Nagar*) | Lotność / Ryzyko pozostałości (Wpływ na nowy olej) | Uszczelki i Elastomery (Interakcja) | Ochrona EP/AW (Przeciw zatarciu) | Werdykt Inżyniera |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TEC 2000 Engine Flush | Hybryda: Aromaty + Komponenty Polarne | ⭐⭐⭐ WYSOKA (Skuteczna penetracja) | ✅ NISKIE RYZYKO (Paruje - mniejsza domieszka niż w bazach olejowych) | 💎 AKTYWNE (Kondycjonowanie / Możliwa plastyfikacja) | ✅ TAK (Siarkowana olefina + ZDDP) | Profesjonalne Narzędzie Serwisowe |
| Liqui Moly (2640/2662) | Detergenty + Ciężkie Węglowodory | ⭐ NISKA (Głównie miękki szlam) | ⚠️ PODWYŻSZONE RYZYKO (Nielotna - zostaje w oleju) | ⚪ PASYWNE (Neutralne) | ✅ TAK (ZDDP) | Bezpieczny Booster Myjący |
| Kleen-Flo (824) | Surowe Aromaty + Naftalen | ⭐⭐⭐ WYSOKA (Agresywna solwencja) | ⚠️ ŚREDNIE RYZYKO (Mieszanka frakcji) | ⛔ RYZYKOWNE (Możliwy skurcz/wysuszenie) | ❌ BRAK (Ryzyko sucho-tarcia) | Agresywny Rozpuszczalnik |
| Mannol (MN9900) | Olej Parafinowy + Detergent | ⭐ MINIMALNA (Mycie powierzchniowe) | ⚠️ PODWYŻSZONE RYZYKO (Nielotna - rozcieńcza nowy olej) | ⚪ PASYWNE (Neutralne) | ⚪ SŁABE (Tylko baza olejowa) | Soft Flush (Olej Płuczący) |
| K2 Turbo Flush | Alifatyczne (C9-C11) | ⭐ NISKA (Typ D40: KB ~34) | ⚠️ ŚREDNIE RYZYKO (Frakcja lekka, ale zostaje niepompowalna) | ⚪ PASYWNE (Neutralne) | ❌ BRAK (Brak EP; smarowanie tłuszczowe) | Rozcieńczalnik Oleju |
| Forte Engine Flush | Węglowodory + Etery Glikolowe | ⭐⭐ ŚREDNIA (Dobra na laki) | ⚠️ ŚREDNIE RYZYKO (Zależy od frakcji) | ⚪ PASYWNE (Neutralne) | ⚠️ BRAK DANYCH (Nie widać w SDS) | Solidna Płukanka Konserwatywna |
| Valvoline System Cleaner | Nafta / Kerozyna | ⭐⭐ ŚREDNIA (Klasyczna nafta) | ⚠️ ŚREDNIE RYZYKO (Wolne odparowanie) | ⚪ PASYWNE (Neutralne) | ⚪ SŁABE (Tłustość nafty) | Klasyczne Płukanie Naftowe |
| Xado Vita Flush | Olej Parafinowy + Mega Detergent | ⭐ NISKA (Mycie powierzchniowe) | ⚠️ PODWYŻSZONE RYZYKO (Nielotna - Additive Clash) | ⚪ PASYWNE (Neutralne) | ✅ TAK (ZDDP) | Heavy Duty Detergent |
*Twardy Nagar: W ujęciu warsztatowym termin ten obejmuje laki (varnish), żywice oraz skoksowane depozyty w rowkach pierścieniowych, które ulegają zmiękczeniu pod wpływem silnych solwentów.
**Analiza inżynierska na podstawie publicznie dostępnych kart charakterystyki (SDS). Parametr KB podano jako wskaźnik siły solwencji dla frakcji bazowych. Gwiazdki są oceną porównawczą, nie wynikiem laboratoryjnym konkretnej partii.
1. Forte Engine Flush (3440611)
- Węglowodory, C10-C13, n-alkany, izoalkany, cykliczne, 2-25% aromatyczne: 50-75%
- Węglowodory, C10, aromatyczne, <1% naftalenu: 10-25%
- (2-Metoksymetyletoxy)propanol: 10-25%
- Naftalen: 0,1-1%
Analiza Składu - Forte Engine Flush
Forte stoi na mieszance węglowodorów i polarnych rozpuszczalników tlenowych. Marketing lubi go ustawiać w wyższej półce. Skład z karty jest prostszy, niż ta półka sugeruje - dalej mu do najmocniejszych aromatów.
Rozpuszczalniki i tempo czyszczenia:
Baza węglowodorowa (C10-C13): większość składu, 50-75%. Frakcje o średniej lotności, głównie nośnik. Przy wysokoreaktywnych aromatach C9 ta baza ma słabszą dynamikę, stąd wolniejsza penetracja twardych nagarów.
(2-Metoksymetyletoxy)propanol (DPM): ten eter glikolowy ma chemicznie atakować laki. Teoretycznie rozpuszcza osady tlenowe, w praktyce potrzebuje długiego kontaktu z osadem, żeby coś zdziałać. Jego stężenie i budowa cząsteczki robią z niego składnik cierpliwy, a nie szybki. W testach tempa usuwania nagaru formuła ustępuje płukankom aromatyczno-solventowym, które mocniej i szybciej biorą się za wiązania polimerowe osadu.
Smarowanie: tu skład Forte ma dziurę w ochronie węzłów tarcia podczas płukania.
Brak dodatków EP/AW: w jawnym składzie (SDS) nie ma pentenów siarkowanych, fosforu ani cynku (ZDDP). Preparat nie buduje trwałej bariery chemicznej na metalu. Dokładnie to wychodzi w teście 4-kulowym (ASTM D4172/D2783) - sam rozpuszczalnik nie tworzy warstwy granicznej.
Smarowanie resztkowe: ochrona wisi na lepkości bazy i resztkach oleju. Gdy rozpuszczalnik mocno rozcieńczy olej, tarcie rośnie, a bez modyfikatorów tarcia rośnie też ryzyko zużycia powierzchni (pittingu) przy dłuższych cyklach.
Uszczelki:
Forte myje, ale nie zajmuje się regeneracją gumy. W składzie nie ma estrów plastyfikujących, które skompensowałyby wysuszające działanie węglowodorów.
W starym silniku, gdzie liczy się elastyczność uszczelek, taki profil grozi „utwardzeniem” gumy po wypłukaniu z niej resztek oleju, bez niczego w zamian.
Wniosek: Forte to stabilna, zachowawcza płukanka. Etery glikolowe pomagają na konkretne osady lakowe, ale pod względem szybkości rozpuszczania nagaru i ochrony przeciwzatarciowej (EP/AW) skład jest prostszy i mniej skuteczny niż nowoczesne formuły aromatyczno-solventowe.
2. K2 Turbo Engine Flush (IG-K204)
- Węglowodory, C9-C11, n-alkany, izoalkany, cykliczne <2% aromatyczne: <20%
- Kwas oleinowy, czysty: <3%
Analiza Składu
K2 Turbo to podstawowa płukanka alifatyczna. Formuła ścięta do minimum, bardziej profilaktyczna niż serwisowa. Cała jej zaleta to bezpieczeństwo z niskiej reaktywności chemicznej.
Chemia i potencjał czyszczący:
Baza: lekkie węglowodory (C9-C11): proste łańcuchy alifatyczne, minimum aromatów (<2%). To daje bardzo niską liczbę Kauri-Butanol (KB).
Szacunkowe KB: dla tego typu frakcji niskoaromatycznych KB mieści się zwykle w przedziale 30-35. Dla porównania: popularny w przemyśle rozpuszczalnik tej klasy (Exxsol D40) ma KB równe 34.
Dla kontrastu: czysty Toluen, którego profesjonalne płukanki używają do rozpuszczania nagaru, osiąga w ASTM D1133 wynik 105. Różnica w sile solwentowej jest więc mniej więcej trzykrotna.
Skuteczność: tak niskie KB oznacza, że produkt pracuje głównie jako rozcieńczalnik. Obniża lepkość zużytego oleju, ułatwia jego spłynięcie z miski, zabiera ze sobą luźny szlam. Ale przy twardym nagarze (koks na pierścieniach) czy lakach jest chemicznie bezsilny. Nie ma energii, żeby naruszyć strukturę stałych depozytów.
Rola kwasu oleinowego:
W składzie jest kwas oleinowy (<3%). Prosty kwas tłuszczowy, pełni funkcję środka powierzchniowo czynnego. Pomaga rozproszyć sadzę, żeby nie zbrylała się przy zlewaniu oleju. Działa też jako podstawowy smar tłuszczowy - minimum ochrony gładzi.
Ochrona i bezpieczeństwo:
Brak pakietu EP/AW: analiza nie pokazuje dodatków przeciwzatarciowych (siarka, fosfor, cynk). Ochrona wisi niemal wyłącznie na resztce filmu olejowego i kwasie oleinowym. Dlatego bezwzględnie na biegu jałowym - każde obciążenie silnika na tak prostej chemii grozi zerwaniem filmu smarnego.
Neutralność dla uszczelek: bez agresywnych rozpuszczalników i bez estrów produkt jest neutralny dla gumy. Nie szkodzi, ale (jak inne proste płukanki) nic nie regeneruje ani nie uelastycznia.
Podsumowanie: K2 Turbo to „Oil Flow Improver”. Jego jedyny realny benefit to mocne obniżenie lepkości starego oleju, dzięki czemu układ smarowania opróżnia się dokładniej z frakcji płynnych. Efekt jest głównie wizualny: mniej starego oleju w silniku, więc nowy dłużej trzyma jasną barwę i wygląda na świeższy. Ale jasno: ten preparat nie usuwa nagaru, nie odblokuje pierścieni i nie poprawi kompresji. To rozwiązanie dla silników już czystych, gdzie chodzi tylko o kosmetykę wymiany oleju.
3. Kleen-Flo Engine Flush (824)
- Mineral Spirits (CAS 8052-41-3): 30-60%
- Solvent Naphtha (Petroleum), Medium Aliphatic (CAS 64742-88-7): 15-40%
- 1,2,3-trimetylobenzen (CAS 526-73-8): 3-7%
- Naftalen (CAS 91-20-3): 1-5%
- Inne składniki poniżej poziomów raportowalnych: 10-30%
Analiza Składu - Kleen-Flo Engine Flush
Kleen-Flo (824) to klasyczna, surowa chemia warsztatowa. Karta wskazuje na formułę „High-Solvent”: ciężkie frakcje destylatów ropy plus mocne aromaty. Agresywny środek czyszczący, tyle że bez nowoczesnych buforów ochronnych.
Solwencja (siła czyszczenia vs Liqui Moly):
Agresywna chemia: Naftalen (1-5%) i 1,2,3-Trimetylobenzen stawiają ten produkt w innej lidze niż Liqui Moly.
Różnica w działaniu: Liqui Moly omywa brud detergentami. Kleen-Flo używa chemicznej agresji aromatów, żeby rozpuszczać laki i nagar. Na twardych osadach jest skuteczniejszy niż detergentowe Liqui Moly, ale płaci za to bezpieczeństwem procesu. Twarda chemia: szybko, ale brutalnie.
Smarowanie - a raczej jego brak: tu wychodzi największa słabość tej formuły przy płukankach klasy premium.
Brak pakietu EP/AW: karta nie pokazuje żadnych modyfikatorów tarcia, estrów smarnych ani dodatków przeciwzatarciowych.
Ryzyko suchego tarcia: silnik płukany Kleen-Flo pracuje na mocno rozcieńczonym oleju, bez chemicznego wsparcia. TEC 2000 buduje w takiej sytuacji warstwę ochronną. Kleen-Flo wystawia panewki i gładzie na pracę przy zerwanym filmie.
Agresja wobec uszczelek - mechanizm: tu Kleen-Flo wypada najgorzej z całej stawki. Winne są Naftalen i 1,2,3-trimetylobenzen bez osłony w postaci estrów.
Wysuszanie (ekstrakcja plastyfikatorów): stare uszczelki (NBR albo FKM, potocznie Viton) trzymają elastyczność dzięki plastyfikatorom. Mocne aromaty z Kleen-Flo wchodzą w matrycę polimerową gumy i wypłukują te wewnętrzne plastyfikatory.
Porównanie ryzyka:
Liqui Moly: neutralne. Detergenty (sole wapnia) nie reagują z polimerami gumy, są chemicznie obojętne.
TEC 2000: aktywne. Komponenty polarnie aktywne wchodzą w miejsce utraconych plastyfikatorów i mogą sprzyjać pęcznieniu elastomeru.
Kleen-Flo: ryzykowne. Po odparowaniu rozpuszczalnika uszczelka, pozbawiona własnych olejów, kurczy się i twardnieje. W teście kompatybilności ASTM D471 objawia się to skurczem i wzrostem twardości. W silniku z dużym przebiegiem kończy się to nieodwracalnym rozszczelnieniem po zabiegu.
Podsumowanie: Kleen-Flo to „chemiczny młot”. Skuteczny, budżetowy rozpuszczalnik o dużej sile, który z trudniejszym brudem poradzi sobie znacznie lepiej niż łagodne detergenty (Liqui Moly, K2). Ale ta surowa formuła - bez smarowania EP i bez ochrony uszczelek - jest po prostu ryzykowna. Wymaga świadomej ręki i krótkiego czasu pracy. W odróżnieniu od pełnych formuł estrowych daje skuteczność czyszczenia kosztem tribologii i kondycji uszczelnień, więc w starym, wysłużonym silniku bywa bardziej ryzykowny niż pomocny.
4. Liqui Moly Engine Flush (2640 - 300ml)
- Węglowodory, C10-C13, n-alkany, izoalkany, cykloalkany, <2% związki aromatyczne: 70-<95%
- Kwas benzenosulfonowy, metylo-, mono-C20-24 rozgałęziony, pochodne alkilowe, sole wapnia: 1-5%
- Poliolefinopoliaminoimid: 1-<5%
- Izotridekanol, etoksylowany: 1-<3%
- Kwas fosforoditiowy, mieszane estry O,O-bis(2-etylheksyl i iso-Bu i iso-Pr), sole cynkowe: 1-<2,5%
5. Liqui Moly Engine Flush High Performance (2662 - 500ml)
(2662 to ten sam skład co 2640 jednak w pojemności 500ml)
- Węglowodory, C10-C13, n-alkany, izoalkany, cykloalkany, <2% związki aromatyczne: 70-<95%
- Kwas benzenosulfonowy, metylo-, mono-C20-24 rozgałęziony, pochodne alkilowe, sole wapnia: 1-5%
- Poliolefinopoliaminoimid: 1-<5%
- Izotridekanol, etoksylowany: 1-<3%
- Kwas fosforoditiowy, mieszane estry O,O-bis(2-etylheksyl i iso-Bu i iso-Pr), sole cynkowe: 1-<2,5%
Analiza Składu - Liqui Moly Engine Flush 2640 i 2662
Liqui Moly to klasyczna szkoła chemii warsztatowej: gra wysokim stężeniem detergentów, a nie agresywną solwencją. Z karty wynika, że działa jak skoncentrowany olej myjący, który podkręca właściwości czyszczące oleju silnikowego, a nie jak samodzielny, mocny rozpuszczalnik.
Solwencja a twardy nagar:
Baza o niskiej aromatyczności (<2%): nośnikiem jest mieszanina węglowodorów C10-C13. Chemicznie to znaczy jedno: produkt jest łagodny.
Co się dzieje przy pierścieniach: taka kompozycja świetnie dysperguje miękki szlam i sadzę. Ale w strefie pierścieni, zwłaszcza w nowszych silnikach, osad twardnieje w zwarte, skoksowane depozyty. Tu łagodne Liqui Moly ma związane ręce. Bez wysokoreaktywnych aromatów omywa twardy nagar, ale zwykle nie ma siły, żeby rozpuścić koks blokujący pierścienie.
Pakiet myjący: siła tego produktu to dodatki (sole wapnia kwasów sulfonowych). Podnoszą TBN (Total Base Number), neutralizują kwaśne produkty spalania i trzymają brud w zawiesinie. Rozwiązanie bezpieczne i skuteczne przy regularnym serwisie zadbanych aut, gdzie chodzi o kosmetykę silnika, nie o walkę z zapieczonym osadem. To zresztą mocna strona tej marki: robi dokładnie to, co obiecuje, i nic ponadto.
Odparowanie - a raczej jego brak: to odróżnia ten produkt od płukanek na lekkich frakcjach. Baza Liqui Moly jest ciężka i mało lotna. Nie odparowuje z układu po zakończeniu płukania. Profil bliski bazom olejowym o niskiej lotności (odnosi się to m.in. do NOACK/ASTM D5800 jako punktu odniesienia).
Konsekwencje: przy zlewaniu starego oleju w silniku zawsze zostaje trochę płynu (objętość niepompowalna). Liqui Moly nie paruje, więc resztki płukanki zostają i mieszają się ze świeżym olejem. Parametry lepkościowe nowej oliwy mogą się przez to lekko zmienić już na starcie, więc mechanik powinien wyjątkowo dokładnie opróżnić miskę.
Bezpieczeństwo uszczelek:
Pełne bezpieczeństwo: wbrew niektórym mitom składniki Liqui Moly (w tym pochodne sulfonowe) są bezpieczne dla uszczelnień. Produkt nie degraduje gumy ani jej nie koroduje. Jest neutralny.
Bez regeneracji: jest różnica między „nie szkodzę” a „pomagam”. Liqui Moly jest pasywne - nie niszczy uszczelek, ale ich nie rewitalizuje. W odróżnieniu od zaawansowanych płukanek estrowych nie ma plastyfikatorów, które przywróciłyby elastyczność stwardniałym uszczelniaczom zaworowym. Zostawia gumę taką, jaka była.
Podsumowanie: Liqui Moly 2640 i 2662 to solidny, bezpieczny booster detergentowy. Dobry wybór dla kierowcy, który chce łagodnie odświeżyć układ olejowy przy regularnych wymianach. Profil chemiczny daje bezpieczeństwo pracy, ale przy twardym nagarze albo przy potrzebie sterylnej czystości nowego oleju ta pasywna charakterystyka (brak mocnych solwentów, brak lotności) ustępuje bardziej zaawansowanym rozwiązaniom.
6. Mannol Engine Flush (MN9900 PL)
- Destylaty (ropa naftowa), ciężkie parafinowe, obrabiane wodorem (CAS 64742-54-7, EINECS 265-157-1): 70-95%
- Kwas benzenosulfonowy, propenowany, sól wapniowa, nadbazowana (CAS 68610-84-4): 1-5%
- Izotridekanol, etoksylowany (CAS 69011-36-5): <0,5%
Analiza Składu - Mannol Engine Flush
Mannol to typowy „Soft Flush” (płukanka olejowa). Karta pokazuje, że produkt różni się fundamentalnie od płukanek rozpuszczalnikowych. Zamiast agresywnej chemii dostajesz dodatkową porcję oleju bazowego z detergentami.
Baza parafinowa vs solwencja (dlaczego to nie rozpuszczalnik?):
Dominują ciężkie parafiny (70-95%): głównym składnikiem jest CAS 64742-54-7, czyli ciężkie destylaty parafinowe obrabiane wodorem. Po warsztatowemu: to zwykły olej bazowy (grupa II/III), bardzo bliski temu, na którym silnik już jeździ.
Brak siły uderzeniowej: w odróżnieniu od TEC 2000 (aromaty) czy nawet K2 (lekkie frakcje) Mannol nie ma właściwości rozpuszczalnikowych wobec nagaru, więc siła rozpuszczania twardego osadu jest niższa niż w formułach aromatycznych. Nie rozpuści laków ani nie odblokuje pierścieni, bo chemicznie jest za blisko samego oleju. Działa tylko przez rozcieńczenie (i to niewielkie) oraz dyspersję sadzy.
Pakiet myjący (podobnie jak Liqui Moly):
Sole wapnia (detergenty): jak w Liqui Moly, jest tu nadbazowany kwas benzenosulfonowy. Podnosi TBN (rezerwę alkaliczną) i neutralizuje kwaśne produkty spalania.
Różnica względem Liqui Moly: Liqui Moly stoi na lżejszych węglowodorach (C10-C13), co daje mu trochę dynamiki mycia. Mannol siedzi na ciężkim oleju, więc działa wolniej i biernie. To bardziej płukanie olejem z odrobiną mydła niż chemiczne czyszczenie.
Odparowanie i wpływ na nowy olej:
Zerowa lotność: ciężka baza parafinowa sprawia, że produkt jest całkowicie nielotny. Nie odparowuje z układu.
Mieszanie z nowym olejem: to jego największa wada. Resztki Mannola (objętość niepompowalna) zostają w silniku i mieszają się z nowym olejem. To baza olejowa, więc nie jest „szkodliwe” w sensie uszkodzeń, ale zmienia parametry świeżej oliwy - rozcieńcza jej pakiet dodatków. W odróżnieniu od wysokolotnego TEC 2000 Mannol zostaje w układzie do kolejnej wymiany.
Bezpieczeństwo (uszczelki, paski):
Maksymalne bezpieczeństwo bierne: skoro to głównie olej, jest absolutnie bezpieczny dla uszczelek, pasków (Belt-in-Oil, BiO) i panewek. Nie ma jak zerwać filmu olejowego, bo sam jest olejem.
Bez regeneracji: jak Liqui Moly i K2 - brak estrów plastyfikujących. Uszczelki są bezpieczne, ale nikt ich nie odmłodzi.
Podsumowanie: Mannol MN9900 to produkt dla skrajnie zachowawczych, którzy boją się jakiejkolwiek ingerencji chemicznej w silnik. De facto olej płuczący z pakietem detergentów. Skuteczność wobec twardego nagaru i laków jest bliska zeru. Sprawdzi się tylko jako neutralizator kwasów w bardzo czystych silnikach. Jeśli szukasz rozwiązania problemów z kompresją albo po prostu nie chcesz się zastanawiać (TEC 2000) czy wolisz market i mycie jak mydełkiem, czyli detergent (Liqui Moly) - Mannol jest za łagodny, żeby dało się zobaczyć efekt naprawczy.
7. TEC 2000 Engine Flush
- Petroleum Light Aromatic C9: 50-100%
- Toluen: 10-<20%
- 1,3-Benzodwoksol, 5-[[2-(2-butoksyetoksy)etoksy]metyl]-6-propylo-: <10%
- Penten, 2,4,4-trimetyl-, siarkowany: <2,5%
- 2-Etylheksyl nitrate: <2,5%
- (S)-3-Alil-2-metyl-4-oksocykloopent-2-enyl (1R,3R)-2,2-dimetyl-3-(2-metyloprop-1-enyl)cyklopropanokarboksylan: <1%
- Solvent nafta (ropa naftowa), ciężkie aromatyczne: <1%
- Ditiofosforan cynku (ZDDP), CAS 6990-43-8: <0,5%
- Naftalen: <0,25%
- Other ingredients below reportable levels (bases/conditioners): 10-30%
Analiza Składu - TEC 2000 Engine Flush
TEC 2000 nie idzie drogą detergentu (pasywne mycie) ani prostego węglowodoru. To baza aromatyczna, czyli realny rozpuszczalnik, plus udokumentowany w karcie pakiet dodatków ochronnych. Ma rozpuszczać osad i przy okazji nie zostawiać bałaganu w świeżym oleju.
Lotność i czystość układu (dlaczego warto stosować regularnie?): to odróżnia TEC 2000 od typowych płukanek detergentowych. Baza z lekkich frakcji aromatycznych jest z natury bardziej lotna niż ciężki olej.
Problem innych marek: płukanki na ciężkich olejach mają niską prężność par, więc ich resztki w magistrali olejowej (objętość niepompowalna) trwale mieszają się z nowym olejem i zmieniają jego parametry.
Jak to rozwiązuje TEC 2000: lekkie frakcje aromatyczne, składniki o wyższej lotności, mają większą skłonność do opuszczania układu (wentylacja skrzyni korbowej, odparowanie). Domieszka w świeżym oleju bywa więc niższa niż w płukankach na ciężkich bazach.
Wniosek: to mocno redukuje ryzyko skażenia nowego oleju chemią czyszczącą. Dobry wybór dla kogoś, komu zależy, żeby świeży olej pracował w możliwie czystym środowisku, bez balastu z resztek ciężkich detergentów.
Prewencja twardego nagaru (solwencja): w nowoczesnych silnikach (zwłaszcza GDI/TGDI) nagar w rowkach pierścieniowych narasta ciągle. Płukanki oparte tylko na detergentach zajmują się zmywaniem szlamu.
Baza aromatyczna (lekkie frakcje C9): TEC 2000 wykorzystuje solwencję węglowodorów aromatycznych. Ich robota to spenetrować i zmiękczyć strukturę nagaru węglowego (koksu), żeby cyrkulujący olej mógł go zabrać. Na zapieczonych depozytach działa to skuteczniej niż samo mycie detergentowe. Przy regularnym stosowaniu pomaga trzymać pierścienie w ruchu, zanim osad zdąży się zbrylić na tyle, żeby je zakleić.
Bezpieczeństwo tribologiczne (ochrona EP/AW): karta v3.1 pokazuje nie jeden, a dwa dodatki chroniące metal podczas płukania:
Siarkowana olefina (siarkowany 2,4,4-trimetylopenten, <2,5%): uznany w smarowaniu składnik typu EP (Extreme Pressure). Gdy film olejowy jest rozcieńczony rozpuszczalnikiem, aktywuje się pod tarciem i buduje na metalu warstwę graniczną. To ona trzyma panewki i gładzie z dala od suchego styku (parametr sprawdzany np. testem ASTM D4172).
ZDDP (ditiofosforan cynku, <0,5%): dokładnie ten sam typ dodatku przeciwzużyciowego, który w swojej karcie deklaruje Liqui Moly. Pod względem ochrony AW TEC 2000 więc nie ustępuje detergentowej konkurencji, a dokłada do tego jeszcze siarkowaną olefinę. Dwa środki smarne zamiast jednego, oba czarno na białym w karcie - to realna przewaga nad płukankami, które są samym rozpuszczalnikiem.
Uszczelki i paski (Belt-in-Oil, BiO): tu TEC 2000 wychodzi poza samą neutralność.
Wsparcie dla uszczelek: obecne w składzie komponenty polarnie aktywne mogą ograniczać wysuszanie lepiej niż surowy rozpuszczalnik. Przez interakcję z materiałem uszczelki sprzyjają jej delikatnemu spęcznieniu (plastyfikacji), co niweluje skutki starzenia gumy.
Bezpieczeństwo pasków i powłok: skład jest bezchlorowy i wolny od agresywnych kwasów mineralnych, a producent deklaruje go jako bezpieczny dla uszczelnień, pasków pracujących w oleju (Belt-in-Oil) i powłok Nikasil. To mniej ryzykowne chemicznie niż preparaty o niekontrolowanej agresji.
Werdykt: „TEC 2000 tylko do zapieczonych silników” to spore uproszczenie. Mocna solwencja radzi sobie z trudnym osadem, ale to wysoka lotność plus pakiet EP robią z niego dobre narzędzie także do regularnego serwisu. Rewers medalu: skoro jest lotny, to i mocniej paruje, więc licz się z oparami - potrzebna wentylacja, krótka praca na jałowym i żeby tego nie wdychać. W zamian dostajesz walkę z nagarem bez zasyfiania świeżego oleju resztkami, a to bolączka preparatów nielotnych.
8. Valvoline Engine Oil System Cleaner
- Lekkie destylaty, obrabiane wodorem (ropa naftowa); Frakcja kerozynowa: CAS 64742-47-8, 80-95%
- Solvent nafta (ropa naftowa), ciężkie aromatyczne: CAS 64742-94-5, 2-5%
- 2-Butoksyetanol: CAS 111-76-2, 2-5%
- 4-Hydroksy-4-metylopentan-2-on: CAS 123-42-2, 0,5-2%
Analiza Składu - Valvoline Engine Oil System Cleaner
Valvoline ma profil rozpuszczalnikowo-naftowy. Skład to powrót do tradycyjnego czyszczenia naftą i kerozyną, doprawiony nowoczesnymi rozpuszczalnikami tlenowymi. Coś pośredniego między łagodną płukanką olejową a agresywną chemią warsztatową.
Solwencja (nafta + etery):
Baza kerozynowa (80-95%): głównym składnikiem jest frakcja kerozynowa, de facto oczyszczona nafta. Sprawdzony, klasyczny środek myjący, który dobrze rozrzedza szlam, ale ma umiarkowaną siłę wobec twardego nagaru w porównaniu z aromatami C9 (jak w TEC 2000).
Wsparcie chemiczne (2-Butoksyetanol): Valvoline dodał do nafty eter glikolowy (podobny mechanizm jak w Forte). Ten dodatek podkręca naftę i pozwala skuteczniej atakować lakier.
Wniosek: Valvoline czyści lepiej niż Mannol czy K2 (bo ma aktywne rozpuszczalniki), ale przy przewadze nafty tempo usuwania nagaru z pierścieni jest wolniejsze niż w skoncentrowanych formułach aromatycznych.
Ochrona silnika:
Nafta jako smar: frakcja kerozynowa ma naturalną tłustość (większą niż suche rozpuszczalniki), więc daje podstawowe smarowanie hydrauliczne.
Brak zaawansowanego EP: w karcie nie widać dedykowanych dodatków przeciwzatarciowych (siarka, cynk, estry). Ochrona wisi na tłustości samej bazy. Bezpieczniej niż suchy Kleen-Flo, ale bez chemicznej bariery, jaką dają produkty z pakietem EP (TEC 2000).
Uszczelki i odparowanie:
Bezpieczeństwo: kerozyna i etery w tych stężeniach są bezpieczne dla uszczelek, nie niszczą ich.
Bez rewitalizacji: jak większość konkurencji w tej półce, Valvoline jest pasywny wobec gumy. Bez estrów plastyfikujących nie przywróci elastyczności uszczelniaczom.
Odparowanie: kerozyna jest średniolotna. Odparowuje lepiej niż ciężki olej z Mannola czy Liqui Moly, ale gorzej niż lekkie aromaty. Trochę nafty może zostać w układzie, choć jej wpływ na nowy olej jest mniej degradujący niż ciężkie detergenty.
Podsumowanie: Valvoline to solidny przedstawiciel „klasy naftowej”. Myje skuteczniej niż pasywne płukanki olejowe (Mannol) i jest bezpieczniejszy niż surowe rozpuszczalniki (Kleen-Flo). Rozsądny kompromis dla kogoś, kto chce sprawdzonej marki i umiarkowanej siły. Ale brak składników rewitalizujących gumę i oparcie na starej technologii kerozynowej sprawiają, że przy zapieczonych pierścieniach ustępuje skutecznością i tempem nowoczesnym rozwiązaniom aromatyczno-solventowym (TEC 2000), które prewencyjnie rozpuszczają nagar przy pełnej ochronie tribologicznej.
9. Xado Vita Flush
- Olej parafinowy: CAS 8012-95-1, 80-90%
- Sulfonian wapnia: CAS 61789-86-4, 11-17%
- Cynkowy alkiloditiophosphoran: CAS 68649-42-3, 0,5-0,7%
Analiza składu - Xado Vita Flush
Xado Vita Flush jest w tej stawce nietypowy - to filozofia „Soft Cleaning & Protection”. Skład pokazuje, że to nie klasyczna płukanka rozpuszczalnikowa, tylko nośnik olejowy nasycony bardzo dużą dawką detergentów i dodatków przeciwzużyciowych.
Solwencja (olej zamiast rozpuszczalnika):
Baza parafinowa (80-90%): głównym składnikiem jest olej parafinowy (CAS 8012-95-1). To znaczy: znikoma lotność i niska agresywność chemiczna.
Skuteczność: Xado działa przez powolne rozmaczanie osadów. Bezpiecznie, ale mało dynamicznie. Przy formułach aromatyczno-solventowych (TEC 2000) baza parafinowa z trudem penetruje twardy, skoksowany nagar w rowkach pierścieniowych. Świetne na miękki szlam (sludge), ale może być za łagodne, żeby przywrócić kompresję w silniku z zapieczonymi pierścieniami.
Potężna dawka detergentów (TBN Booster):
Sulfonian wapnia (11-17%): to wyróżnik Xado - ogromne stężenie detergentów, ponad dziesięciokrotnie wyższe niż w standardowym oleju. Sulfonian wapnia mocno neutralizuje kwasy (podnosi TBN) i świetnie myje metal.
Efekt: silnik zostaje dokładnie wymyty z kwaśnych osadów, ale mechanizm opiera się na myciu powierzchniowym (detergencji), nie na solwencji (penetracji i rozpuszczaniu laków).
Ochrona tribologiczna (ZDDP):
Cynkowy alkiloditiofosforan (0,5-0,7%): obecność klasycznego ZDDP potwierdza ochronny profil produktu. Podczas płukania silnik jest kryty chemiczną warstwą przeciwzużyciową. Bezpieczne i adekwatne do powolnego charakteru tej płukanki.
Odparowanie i czystość oleju:
Brak lotności: jak Mannol i Liqui Moly, baza parafinowa sprawia, że Xado nie odparowuje z układu.
Konsekwencje: objętość niepompowalna (resztki płukanki w silniku) miesza się z nowym olejem. Xado ma dużo wapnia i cynku, więc może zaburzać bilans dodatków świeżej oliwy (additive clash) aż do kolejnej wymiany.
Podsumowanie: Xado Vita Flush to „Heavy Duty Detergent”. Bezpieczna, oleista płukanka, która świetnie zagra jako neutralizator kwasów i zmywacz miękkich osadów w autach eksploatowanych spokojnie, turystycznie. Ale oleisty charakter i brak agresywnych solwentów sprawiają, że przy twardym nagarze, który wymaga chemicznego uderzenia, ustępuje rozwiązaniom na lekkich aromatach. Jeśli chodzi Ci o łagodne mycie - Xado jest OK.
Uwaga techniczna:
Ta analiza powstała na podstawie kart charakterystyki (SDS). SDS nie jest recepturą produktu - to dokument BHP, który ujawnia głównie składniki wymagające raportowania/klasyfikacji oraz ich przedziały stężeń. Dlatego podane procenty mogą nie sumować się do 100%, a część komponentów (nośniki, dodatki pomocnicze) może być opisana ogólnie lub nie być widoczna, jeśli jest poniżej progów raportowalności. Wnioski w tekście dotyczą profilu chemicznego i przewidywanego zachowania (solwencja, lotność, potencjalna interakcja z elastomerami, ryzyko tribologiczne) - nie są zastępstwem testów silnikowych w konkretnym egzemplarzu auta. Ostateczny efekt zależy m.in. od stanu silnika, procedury użycia, czasu pracy na biegu jałowym i tego, co już siedzi w układzie olejowym.
Jeśli chcesz sprawdzić skład konkretnego preparatu, a nie tylko dziewięciu produktów z tego zestawienia, pełne wykazy z sekcji 3 zebraliśmy w bazie kart charakterystyki płukanek. Przypadek dwóch wariantów jednej marki rozbieramy osobno, w tekście o tym, czym różni się Liqui Moly Pro-Line od zwykłej Engine Flush. Płukanki kilku marek z tego zestawienia zobaczysz obok siebie, w tych samych warunkach, na nagraniu z testu płukanek do silnika. Nie jest to badanie laboratoryjne.
